G

14.4.2005

in Koulu

Seminaarityössäni menee vähän muutakin kuin etusivu uusiksi. Tutkiessani tiedonhakujen tarkempia tuloksia analyysia varten, huomasin, että eräajotiedostoissa on ollut virheitä. Tutkin sanakirjasta löytymättömien sanojen sumeaa kääntämistä kieltenvälisessä tiedonhaussa. Sen sijaan, että käännösvastineet olisi korjattu jokaisessa kohdassa hakulauseita, korjaus onkin tapahtunut vain jokaisen hakulauseen ensimmäisessä esiintymässä. Seurauksena useimpien kyselyjen tulokset eivät pidä paikkaansa.

Kaikki uusiksi siis ja tämä vain siksi, että käyttämästäni perl-ohjelmasta puuttui yksi g-kirjain.

{ 2 comments… read them below or add one }

V. kesäkuu 17, 2005 14:08

Olen seurannut levyarvostelujasi jo useita vuosi, tosin viime aikoina vähemmän, mutta aikoinaan arvostelusivusi oli tärkeä lista, josta löysin useankin nykyisen suosikkiyhtyeen nimen.
Nyt hain tietoa informaatiotutkimuksesta ja oli yllättävää huomata, että myös sinä opiskelet ainetta; itse aloitan opinnot syksyllä. Jeh.

Mikko Saari kesäkuu 17, 2005 16:41

Hyvä ala, hyvä ala. Hienosti valittu.
Eipä noissa levyarvosteluissa olekaan enää aikoihin ollut mitään seuraamista (paitsi Music Reviewsin suhteen).

Leave a Comment

Previous post:

Next post: