Kansi: Birthday of the WorldUrsula K. Le Guin on oivallinen kirjailija ja erinomainen maailmojen luoja. Tämän kokoelman kahdeksan tarinaa tekevät Le Guinin maailmoista entistäkin elävämpiä. Kuusi kertomusta sijoittuu Hainilaisten maailmaan. Pimeyden vasemman käden tapahtumapaikoilla käydään, samoin Sisämeren kalastaja -kokoelmasta tutulla O-planeetalla. Näiden planeettojen mielenkiintoista sukupuolielämää kuvaillaan elävien kertomusten kautta.

Muissa kertomuksissa tutkitaan, millainen olisi maailma, jossa vain yksi kahdestatoista lapsesta on poika, tai mitä voisi tapahtua massiivisen tuhon kokeneessa maailmassa. Le Guin tutustuttaa lukijat myös inkoilta vaikutteita saaneen kulttuurin tuhoon ja sukupolvialuksen välisukupolvien elämään.

Tarinat ovat mielenkiintoisia ja viihdyttäviä. Le Guinin peruskaava on "vieraannuta ja inhimillistä": ensin kuvataan outo yhteiskunta, sen jälkeen osoitetaan, että sen jäsenet ovat inhimillisiä siinä missä mekin. Nämä kertomukset vahvistavat Le Guinin asemaa yhteiskuntatieteellisen scifin mestarina.

Jätä kommentti

Tietoja tästä merkinnästä

Tällä sivulla on kirja-arvostelu, jonka kirjoitti Mikko. Arvostelu on julkaistu 04.01.2004 6.56.

Chasm City (Kuilukaupunki) oli aikajärjestyksessä edellinen arvostelu.

Sankarit on aikajärjestyksessä seuraava arvostelu.

Uusimmat arviot löydät etusivulta, vanhempia arvosteluja on arkistossa.

Powered by Movable Type 4.0