Vegaaninen suklaakakku

Suklaakakku, josta on syöty jo noin kaksi kolmasosaa.

Kirjailija Magdalena Hai suositteli Mastodonissa tätä kakkureseptiä. Nappasin ohjeen talteen selaimen välilehdelle ja palasin asiaan muutamaa kuukautta myöhemmin, kun tuli kakuntarvetta. Tämähän oli oikein hyvä!

Resepti on Pullahiiren leivontanurkasta. Kakku on vegaaninen eli munaton ja maidoton.

Pohja:

  • 5 dl vehnäjauhoja
  • 4 dl sokeria
  • 1 dl kaakaojauhetta
  • 1 ½ tl leivinjauhetta
  • ½ tl suolaa
  • 100 g maidotonta margariinia 
  • 3 dl kahvia

Mittaa kuivat aineet kulhoon. Sulata rasva ja lisää lämpimän kahvin kanssa kuivien aineiden joukkoon. Sekoita tasaiseksi.

Pullahiiren ohjeessa kakku neuvotaan paistamaan kahdessa 18 cm irtopohjavuoassa. Hieno homma niille, joilla on kaksi samankokoista vuokaa. Minulla oli yksi vähän isompi, joten tein kakun siinä. Onnistui niinkin. Pingota joka tapauksessa leivinpaperi vuoan pohjalle ja voitele reunat.

Paistoaika on 30 minuuttia 175 asteessa, mutta jos tekee yhdessä vuoassa, aikaa tarvitaan helposti kymmenisen minuuttia enemmän. Testaamalla selviää, milloin on valmista.

Täyte ja kuorrute:

  • 100 g maidotonta suklaata
  • 200 g maidotonta margariinia
  • ½ dl kaakaojauhetta
  • 1 ½ dl tomusokeria
  • 3 tl vaniljasokeria
  • 2 dl vaahtoutuvaa kaurakermaa

Sulata suklaa. Vatkaa margariini, kaakaojauhe, tomusokeri ja vaniljasokeri tasaiseksi. Lisää suklaa ja vatkaa. Kaada sitten joukkoon kylmä kaurakerma sellaisenaan ja vatkaa sekaisin.

Levitä noin ⅓ kuorrutteesta kakun väliin. Loput kuorrutteesta tulee kakun päälle ja sivuille, levitettynä tai pursotettuna mielesi mukaan. Minä laitoin – mahdollisesti Hain inspiroimana – väliin lisäksi kerroksen appelsiinimarmeladia. Ensi kerralla kokeilen vadelmahilloa.

Kirjoita kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *